DOPRAVA ZDARMA
OD 1000 KČ

Kdy a jak vznikla síťovka?

První síťovka spatřila světlo světa již v roce 1926, kdy ji začal vyrábět český podnikatel Vavřín Krčil. Výroba jeho síťovek byla ruční práce z bavlněné příze, papírového motouzu i umělého hedvábí.

Síťovky vyráběly dělnice. Lidé si je rychle oblíbili, protože byly skladné a levné. Začaly se vyrábět síťovky všech možných druhů. Některé sloužily na nákup, některé byly dokonce módním doplňkem a ženy je nosily na vycházky a volný čas, těm se říkalo tlumokové. Síťovky se používaly také na sport, hry, dámská kola či na tenis. Jejich objev byl převratný. Bohužel však Vavřín Krčil neměl dostatek finančních prostředků k získání mezinárodního patentu, a tak se síťovka dostala i do zahraničí.

Za několik roků po zavedení do výroby a proniknutí na zahraniční trh se síťovky začaly vyrábět ve Švýcarsku a v Itálii.  Výroba nákupních tašek zlepšila prosperitu podniku, který šel zpočátku špatně. Je málo příkladů tak obrovského rozšíření výrobku, který je autorským návrhem Vavřína Krčila. I když se jeho myšlenky zmocnila zahraniční výroba, ve své vlasti na Horácku zajistil svou iniciativou a bystrým postřehem sice skromný, ale jistý výdělek místním síťkařkám, který byl jediným příjmem horáckých zemědělských rodin v zimním období.

Vystavovány na trzích získaly tyto ručně síťované výrobky zahraniční objednávky do Kanady, Francie, Švýcarska, Německa, Rakouska, severní Afriky.  Největším odběratelem bylo Německo, kde toto zboží ze Stržanova nakupovalo 73 měst.

zdroj: http://chalupa-strzanov.cz/